ILE JEST WARTA DOMENA .SHOP ? BARDZO dużo, a dokładnie  41 501 000  dolarów. Po raz kolejny potwierdziła się reguła, że domena jest tyle warta, ile jest gotów za nią zapłacić klient.

Za taką sumę możemy nakręcić 5 wysokobudżetowych  filmów fabularnych, kupić 10 luksusowych willi w atrakcyjnych dzielnicach stolicy, 20 luksusowych jachtów, 400 mercedesów klasy S lub  25 000 laptopów klasy premium . Jak widać domena .shop jest warta całkiem sporo.

W/g obecnego kursu USD  mówimy o ponad 160 milionów złotych. Dla porównania, szczeciński home.pl został sprzedany za ponad 155 milionów EUR.  Mówimy tu jednak o całej firmie, produktach, bazie klientów, pracownikach, know-how, środkach trwałych itp. W przypadku domeny .shop mówimy TYLKO o prawie do obsługi rozszerzenia domeny .shop.  Jest to największa suma jaką zapłacona za pojedyńcze rozszerzenie w branży.

Do finałowej aukcji startowało 7 podmiotów, a sama walka o to rozszerzenie toczyła się wiele lat, ale od początku było wiadomo kto jest „czarnym koniem” tych wyścigów. Jest to rejestrator z Japonii, firma GMO Registry i to właśnie ta firma zapłaciła kolosalną sumę 41 501 000 USD. Domena .shop jest więc najdrożej kupioną domeną na aukcji ICANN obecnie.

Aukcja domena .shop
domena .shop aukcja

Domena .shop była na tyle atrakcyjna, że na placu boju, po przekroczeniu 15 milionów dolarów zostały aż  2 podmioty walczące. Ostatecznie wygrało GMO Registry. Z jednej strony można pogratulować zdobycia atrakcyjnego rozszerzenia, z drugiej strony warto się zastanowić, kiedy zwróci się koszt takiej inwestycji? Zakładając hipotetycznie, że cena domeny będzie wynosić średnio 20-25 USD, to by ilość aktywnych domen pokryła TYLKO koszt zakupu praw do rozszerzenia, GMO Registry musi mieć ponad 2 000 000 aktywnych domen .shop.

Dla przykładu, najbardziej popularne nowe rozszerzenie do tej pory czyli domeny .top / nie liczę domeny .xyz ze względu na nie do końca etyczne rozdawanie tych domen i sztuczne „pompowanie” liczby rejestracji/ ma obecnie ponad 1 062 000 domen, z czego aż 98% jest zaparkowanych, co źle wróży liczbie przedłużeń tych domeny po 1 roku. Trzeba mieć nadzieję, że domena .shop będzie miała lepsze statystyki.

 

Przed rejestrem dużo pracy związanej z promowaniem nowej domeny, podpisaniem umów z poszczególnymi rejetratorami, przygotowaniem platformy technologicznej  itp itd. Jest to już drugi przypadek, kiedy to rejestrator staje się rejestrem. Pierwszy taki przypadek to zakup rozszerzenia .cloud przez włoską Arubę – największego hostera we Włoszech, który w Polsce oferuje swoje rozwiązanie chmury pod marką  ArubaCloud.

 

Póki co, domena .shop jest najdrożej kupionym rozszerzeniem na aukcjach ICANN. Pierwsza trójka najdroższych sprzedaży praw do nowych domen przedstawia się następująco:

.shop  – 41 501 000 USD zakupione przez GMO Registry

.app – 25 000 000 USD zakupione przez Google

.cloud  – 10 000 000 USD zakupione przez Aruba SpA /cena niepotwierdzona/

.buy – 5 000 000 USD zakupione przez Amazon

Prawdziwym wygranym jednak wszystkich aukcji jest ICANN, który oficjalnie podaje że do tej pory z aukcji zebrał już ponad 100 000 000 USD. Jak na organizację non profit to całkiem nieźle, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *