Rekordowa sprzedaż praw do domeny .WEB  Oficjalnie domena została kupiona za 135 000 000 USD czyli ponad pół miliarda złotych. Ile można kupić za taką sumę? Nawet trudno sobie wyobrazić. Można nakręcić wysokobudżetowy film w Hollywood, wyprodukować dwie gry typu Wiedźmin 3 / koszt produkcji to circa 70 000 000 USD/ , kupić 4 prywatne odrzutowce lub 6 luksusowych jachtów. Można też kupić około 5 000 Mercedesów klasy B, kupić 1 000 mieszkań na wynajem, lub zbudować kilka apartamentowców w centrum Warszawy. Słowem jest to kupa kasy.

 

forpsi-hosting

 

Wiadomość została podana niedawno przez serwis Domain Name Wire, natomiast wszyscy w branży zastanawiają się KTO kupił domenę .WEB za tak astronomiczną sumę i po co? Trzeba przyznać, że pytanie jest całkiem na miejscu. Najprawdopodobniej domena została kupiona przez rejestr domen .COM i .NET czyli firmę Verisign. Jeżeli jest to prawda, to firma ta ma zasoby i możliwości by promować nowe rozszerzenie, a jednocześnie pozbyła się dużego, potencjalnego konkurenta dla domeny .COM, która obecnie jest najbardziej popularną domeną globalną na świecie.

 

verisign-logo-1024x332


Ostatni raport na temat domen firmy Verisign  wyraźnie wskazuje, że pomimo wzrostu nowych domen gTLD, które obecnie stanowią już 5% wszystkich domen globalnych, dalej nieustającym liderem jest domena .com, która w pierwszym półroczu 2016 zanotowała ponad 10 000 000 nowych rejestracji, osiągając zawrotną sumę 142 000 000 domen. Wydaje się więc wysoce prawdopodobne, że prawdziwym kupcem dla domeny .WEB, jest firma z branży domenowej z dużym portfelem, czyli firma Verisign.  W swoim raporcie kwartalnym Verisign wskazują, że zakup praw do przyszłego użytkowania za sumę 130 000 000 USD.

Subsequent to June 30, 2016, the Company incurred a commitment to pay approximately $130.0 million for the future assignment of contractual rights, which are subject to third-party consent. The payment is expected to occur during the third quarter of 2016.

Co ciekawe, jakiś czas temu rejestr domen .CO został sprzedany za około 100 000 000 USD do firmy Neustar, ale wtedy też, sam rejestr domen .CO, posiadał już ponad 1 500 000 zarejestrowanych domen .CO,  i przychód w wysokości 21 000 000 USD rocznie, tak więc wskaźnik ROI był na pewno bardziej atrakcyjny, niż w przypadku domeny .WEB, której  pierwsza rejestracja nastąpi w niedalekiej przyszłości.

Wydaję się jednak, że Verisign ma pomysł jak szybko zacząć odzyskiwać wydane na aukcji pieniądze. Na początku roku 2017 wzrośnie cena domen .NET o ponad 60 centów, a niedługo potem zapewne tak samo będzie z domeną .COM, co przy sumie 142 000 000 aktywnych domen .NET i .COM daje dodatkowy przychód w wysokości 70 000 000 USD w ciągu roku. Prawda, że proste?


Do przetargu stanęły takie tuzy jak Google, Web.com czy Donuts, ale aukcję wygrała firma Nu Dot Co LLC, za którą najpewniej stoi Versigin. Interesujące jest to, że firma Verisign oficjalnie i jawnie nie brała udziału w aukcji. Co ciekawe w/g informacji z ICANN, tego samego dnia odbyła się aukcja domeny .WEBS, która została zakupiona przez firmę Vistaprint za….1 dolara 🙂 

Na zakończenie warto dodać, że na samych aukcjach ICANN, zarobił już do tej pory 230 milionów USD na czysto.

Jednak największe tuzy domenowe zastanawiają się, jaki plan na domenę .WEB ma jej nowy nabywca, firma Verisign.

pinky

chris


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *