Kiedy wydawać się mogło że rynek hostingowy w Polsce jest już podzielony pomiędzy największych graczy, na scenę wkroczyła z przytupem,  nowa marka –  hosted.pl. Firma postawiła na reklamę telewizyjną, z prostym i mocnym przekazem.

Skąd wzięła się firma hosted.pl i kto za nią stoi?

 

W0615_CA

 

Od kilku dni  możemy oglądać na Polsacie dosyć często reklamę nowej  firmy hostingowej hosted.pl. Już sam fakt, że firma od razu zaistniała w mediach telewizyjnych, daje sporo do myślenia, bo rzadko się zdarza, by nowe firmy z tego sektora reklamowały się w tak drogi sposób. Warto podkreślić, że próbowali tego zarówno home.pl i jak i 1und1.pl, ale z bardzo mizernym skutkiem. Mówimy tu jednak o firmach posiadających duże budżety reklamowe, które testowały różne kanały komunikacji i po czasie zrezygnowały z tej formy reklamy. Hosted.pl to nowa spółka założona w marcu 2016 roku. Ile kosztuje taka reklama w TV?

Od Polsatu, otrzymaliśmy  szczegółowe informacje na temat cennika reklam na platformie w maju:

 

POLSAT, TV4, TV6 POLSAT2 – spoty
 
Cenniki publikowane są ok. 2 tygodni przed rozpoczęciem danego miesiąca kalendarzowego na stronie http://www.polsatmedia.pl/Do_Pobrania,6789/index.html (zakładka Telewizja).

 
KANAŁY TEMATYCZNE – spoty
 
Sprzedaż 30-sekundowego spotu na kanałach tematycznych kształtuje się następująco:
·         Na kanałach – Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport News, Stopklatka, ATM Rozrywka – 303,50zł netto/spot
 
W ramach sprzedaży spotowej mogą Państwo wybrać sobie ilość emisji dziennie, wskazać dayparty, gdzie umieszczone byłyby spoty lub przesłać listę preferowanych programów do bukingu.
W sprzedaży spotowej nie ma udzielanych rabatów.
Podane ceny są cenami obowiązującymi dla spotu 30-sekundowego. W przypadku innej długości spotu należy go przeliczyć według podanych poniżej przeliczników:
 
Długość spotu   Przelicznik
5s                                          0,4
Od 6 do 10s                        0,55
Od 11 do 15s                     0,7
Od 16 do 20s                     0,9
Od 21 do 30s                     1
Od 31 do 35s                     1,2
Od 36 do 40s                     1,4
Od 41 do 45s                     1,5
Od 46 do 60s                     2
 
 Podane ceny są cenami netto do których należy doliczyć podatek.

 

Ponieważ reklamy hosted.pl trwają 60 sekund, tak więc koszt jednego spota, zgodnie z przelicznikiem kosztuje około 606 PLN netto. Przy emisji 100 spotów, na różnych kanałach tematycznych, koszt to circa ponad 60 000 PLN.  Reklamy hosted.pl trwają od 2 maja do dzisiaj. Zakładając, ze dziennie jest wyświetlanych około 10 spotów dziennie, to do tej pory wyświetlono już ponad 150 spotów, co daje łączny koszt, niecałe 100 000 PLN. 

Z reklamy hosted.pl  można wywnioskować, że Polacy masowo się przenoszą swoje usługi do nowego gracza, który od razu został liderem  rynku hostingu. Rzeczywiście, ceny jakie oferuje na wejście za usługi hostingu, są atrakcyjne, ale obietnice zawarte w reklamie, szczególnie dotyczące pozycjonowania stron WWW, już mniej. Obietnica, że za 19 PLN miesięcznie KAŻDY może być na pierwszej stronie wyników organicznych Google, jest po prostu NIEREALNA. Nawet gdyby hosted.pl nie miało konkurencji w świecie SEO, to wystarczy 10 klientów którzy będą chcieli się pozycjonować na tą samą frazę i mamy problem.


CEO

Warto się przyjrzeć bliżej firmie i osobie która firmuje swoim nazwiskiem nowo powstałą spółkę

krs-hosted2

Zgodnie z wykazem KRS prezesem firmy jest Krzysztof Baraniak, rocznik 1995.  Jak łatwo można wyliczyć, jest to bardzo młoda  22 letnia osoba, ale mająca wcześniej kontakt z branżą hostingową, bo będąca współwłaścicielem firmy Unityweb razem Łukaszem Krzychem, a także aktywnie działająca wspólnie z nim, pod marką SpeedHost.pl, gdzie, jak wynika z wpisów na forum WHT, zajmował się często sprawami technicznymi.

speedhost-baraniak

 

Tak więc Krzysztof Baraniak pracował już w firmie hostingowej. Firma SpeedHost.pl działała kilka lat na rynku, ale obecnie jest na sprzedaż, o czy można dowiedzieć się na stronie głównej  SpeedHost.

 

speedhost

Tutaj pojawia się wątek firmy LineHost, która przyznaje, że swego czasu chciała kupić firmę SpeedHost i że właśnie w jej serwerowni trzyma swoje dane nowa firma Hosted.pl. Pisze o tym otwarcie na na jednym z forum, Mateusz Wdówka – właściciel firmy LineHost. Potwierdziła nam to także telefonicznie, jedna z osób pracujących na infolinii w hosted.pl

linehost

 

Co ciekawe,  sam Krzysztof Baraniak, oprócz zarządzania firmą hosted.pl prowadzi także wynajem aut pod marką EasyRoad.pl.

easyroad

 

kb-gplus

Założyciel firmy jest osobą, która jest/była dość aktywna na Instagramie. Część zdjęć można zobaczyć TUTAJ. Jednocześnie sam Krzysztof Baraniak,  jest osobą, która najwyraźniej lubi czytać motywujące książki na temat robienia biznesu i tego jak być ambitnym liderem.

cojaczytam

 

Tajemnicą poliszynela jest fakt, skąd taka młoda firma, otrzymała pieniądze na rozwój firmy. Zarówno koszty reklamy telewizyjnej jak i  pensje dla pracowników infolinii, pokazują, że firma działa z dużym rozmachem…finansowym.

Zatrudnienie 20 pracowników infolinii to koszt netto 2-3 000 PLN netto, wynajem biura w Gdańsku / tutaj jest prawdziwa siedziba biura/ opłaty za kolokację w serwerowni w LineHost, sprzęt do biura,koszty biura wirtualnego w Warszawie,  to wszystko kosztuje.

hosted-ofert-pracy

20osob

Koszt miesięczny funkcjonowania takiej firmy, to kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, nie licząc kosztów spotów telewizyjnych. Kto jest tajemniczym inwestorem w tej firmie?

Kilka dni temu blog Antyweb sugerował, że może to być Piotr K. , ale po interwencji Krzysztofa Baraniaka i zagrożeniu pozwem sądowym, blog postanowił wycofał się z tej hipotezy. Pytanie jednak pozostaje otwarte.


SEO

Przyjrzyjmy się jednak usłudze, którą firma mocno reklamuje w telewizyjnych spotach, czyli pozycjonowanie stron SEO. Postanowiliśmy poprosić o ofertę indywidualną dla agroturystyki w Beskidzie Żywieckim. Po rozmowie telefonicznej, otrzymaliśmy następującą ofertę na maila jak poniżej.

oferta-seo

Zaproponowano nam 5 fraz, za miesięczną kwotę 297 PLN netto, z naciskiem, że oferta jest ważna tylko do 19.05.206, ze względu na ciągłe zmiany w algorytmach Google. Dość ciekawe podejście jak na fakt, że pierwsze efekty, będą widoczne dopiero po kilku miesiącach. Promocyjna cena w reklamie to 19 PLN za 3 frazy, ale za 5 fraz cena to już prawie 300 PLN miesięcznie.

Przyjrzyjmy się jednak samym frazom. Otrzymujemy ofertę na 3 frazy noclegi, turystyka i agroturystyka, gdzie zamiast  „beskid żywiecki” jest określenie „beskid żywiecka” 

beskid-zywiecki-wyniki

Na hasło „Noclegi beskid żywiecka” i „agroturystyka beskid żywiecka” Google pokazuje, że nie znaleziono żadnych wyników. Nie do końca wiadomo, czy jest to zwykła literówka czy celowe działanie firmy.

Na pierwszy rzut oka, oferta wydaje się atrakcyjna, ale zaproponowane hasła zawierają literówki. Ponieważ pierwsze efekty pracy mają nastąpić za 4-6 miesięcy to realny koszt to circa 1 782 PLN. Jeśli po pół roku nie będziemy zadowoleni z efektów, możemy wypowiedzieć umowę z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia, czyli tak naprawdę trzeba liczyć 9-10 miesięcy miesięcznej opłaty, co daje nam sumę 2 970 PLN netto za pozycjonowanie bez gwarancji efektów.

Otóż Regulamin hosted.pl, wyraźnie wskazuje, że firma nie gwarantuje efektów pozycjonowania, tak więc ryzyko jest po naszej stronie. Firma Hosted.pl po prostu się POSTARA, a jeśli się nie uda, to nie ma mowy o zwrocie pieniędzy. Dodatkowo jakiekolwiek zmiany na stronie, musimy konsultować z Hosted.pl  i uzyskać ich zgodę na zmiany, jeśli firma pozycjonuje naszą stronę.

seo-reg

seo-regulmain2

W pozycjonowanie za 19 PLN nie wierzy także największy hoster w Polsce czyli home.pl, który od jakiegoś czasu oferuje kompleksowe usługi reklamowe dla firm.

homepl-o-hostedpl

W takim razie, w jaki sposób firma hosted.pl chce dokonać tego cudu? Firma na stronie wyjaśnia, co będzie robić. Z opisu wynika jednak, że firma stosuje metdoy tzw. Black SEO, które są przez Google jest zabronione.

Gdy zaakceptujesz słowa kluczowe, rozpoczniemy proces dodawania Twojej strony do katalogów.

Dzięki naszym unikalnym metodom, współpracy z zagranicznymi partnerami oraz nowoczesnym metodom katalogowania, dodamy Cię do najważniejszych wyszukiwarek, odnośników i rankingów aby Twoja strona zdobywała coraz wyższą pozycję.

 

Sam sposób działań pozycjonowania swojej własnej strony, czyli hosted.pl, wydaje się mocno dyskusyjny pod kątem wytycznych Google. Warto to wszystko wziąść pod uwagę, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług SEO, oferowanych na stronie hosted.pl

hostedpl-footer


Domeny

Wszystko zaczyna się od domeny. Także i my postanawiamy zakupić domenę w serwisie hosted.pl Rejestrujemy domenę „keynotes.pl”. Proces zamawiania domeny i dokonania płatności udaje nam się zakończyć w ciągu kilku minut. Na maila otrzymujemy potwierdzenie od tpay.com, że płatność przebiegła poprawnie. To jest jedyny mail, jaki otrzymujemy w sprawie domeny keynotes.pl

tpay

Po całym dniu czekania, postanawiamy napisać do supportu i zadzwonić. Tego samego dnia otrzymujemy maila od Krzysztofa Baraniaka z prośbą o podanie danych do rejestracji domeny. Następnie dostajemy potwierdzenie, że domena została zarejestrowana ręcznie. Oznacza to jednak, że domena nie została zarezerwowana dla nas odpowiednią komendą w NASK po zaksięgowaniu przez nas wpłaty.

kb-mail

Po otrzymaniu maila, sprawdzamy w bazie WHOIS na kogo domena została zarejestrowana. Niestety, dane są ukryte. Warto zauważyć jednak, że hosted.pl nie jest partnerem NASK, a domeny rejestruje przez firmę resellerską Consulting Service. To także ważna informacja. Jeżeli przeznaczamy grube tysiące na reklamę TV, to warto zainwestować w uzyskanie akredytacji NASK dla domen, dla zwiększenia wiarygodności firmy.

keynotespl-nask

Po kilku dniach, po raz kolejny piszemy maila, z prośbą o wysłanie nam danych do zalogowania się do panelu. Niestety opcja „Przypomnij hasło” nie działa. / tak sprawdziliśmy folder SPAM/. Po kolejnej prośbie i telefonie do firmy , otrzymujemy kolejny mail od prezesa firmy.

kb-mail2

Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy dostępu do naszego konta. Wstrzymujemy się póki co, z testowaniem usług hostingu, a do domeny dalej nie mamy dostępu.


Podsumowanie

Nie chcę być hejterem. To dobrze,  gdy młode firmy próbują i chcą rozruszać zastygły i skostniały rynek hostingu, wprowadzić nowy model konkurencji i kusić niską ceną. Przykład zenbox pokazuje, że można sporo jeszcze ugrać na tym rynku, a liderzy nie są wieczni. Pomysł by postawić głównie na usługę kompleksową czyli domena, hosting plus pozycjonowanie SEO, wydaje się ciekawym pomysłem, choć nie jest to nic nowego. Podobną strategią, z dobrym skutkiem obrała firma Headway.pl choć trochę w innym modelu biznesowym. Reklama, choć trochę agresywna ma prosty i jasny przekaz, można przymknąć oko na pewno zwroty na wyrost, jak „lider rynku ” czy  „Polacy masowo się przenoszą” .

Jednak zarówno oferta SEO pozycjonowania z literówkami, brak dostępu do panelu i do domeny od tygodnia, brak kontaktu ze strony firmy w celu rozwiązania problemu, niejasny i dziurawy regulamin, brak akredytacji NASK, brak cennika na stronie dla poszczególnych usług, brak obsługi technicznej w biurze, oprócz prezesa, czyli Krzysztofa Baraniaka,  stwarza wrażenie, że cała firma jest wydmuszką, do której żaden poważny biznes nie powinien się zbliżać.

Kampania telewizyjna pewnie niedługo się skończy, ciekawe czy osoby, które zainwestowały w hosted.pl mają dobrze przygotowaną strategię długoterminową dla tej firmy, czy jest to zwykły przekręt nastawiony na naiwność potencjalnych klientów.

 

W0615_CA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *