Jak w 2 lata od zera zarobić PÓŁ MILIARDA DOLARÓW? Wystarczy być głównym regulatorem domen globalnych i wprowadzić do obiegu nowe domeny na skalę światową. Tak się generuje pieniądze z powietrza. Skąd takie kosmiczne liczby?

 

Do tej pory złożonych zostało 1 930 wniosków o nowe domeny. Złożenie każdego wniosku, wraz z pełna drogą procedury, to jednorazowy koszt w wysokości 185 000 USD za każdy wniosek. Pełna lista wniosków jest dostępny obok – new_gtld_applications. Jak łatwo wyliczyć, na samych wnioskach ICANN zarobi circa 357 050 000 USD. Oczywiście ten przychód jest rozłożony w latach, ponieważ niektóre wnioski są rozpatrywane bardzo długo, a kwota może być płacona w ratach, w zależności od etapu rozpatrywania danego wniosku. Co bardziej wartościowe rozszerzenia są wystawione na publiczną aukcje, gdzie wygrywa ten, kto zapłaci najwyższa cenę. Ostatnio domena .shop została sprzedana za 41 000 000 USD, o czym pisałem ostatnio.

 

ICANN oficjalnie przyznaje, że z samych aukcji nowych rozszerzeń gTLD, zgromadził już ponad 100 000 000 USD, co daje razem sumę przychodu  457 000 000 USD, a to jeszcze nie koniec.

ICANN Logo

Rozumiecie? ICANN zarobił już prawie PÓŁ MILIARDA dolarów na wprowadzeniu nowych rozszerzeń na rynek. Całkiem nieźle jak na organizację non-profit. Organizacja  sama przyznaje że jeszcze nie wie, co zrobi z tą sumą pieniędzy.

Dodatkowo od każdej zarejestrowanej lub przedłużonej domeny gTLD ICANN pobiera podatek w wysokości 0,18 USD za domenę na rok.

Ile jest domen globalnych? W/g ostatniego raportu firmy Verisign Inc. – rejestru domen .com i .net jest to ponad 320 000 000 domen gTLD z czego 14 000 000 stanowią nowe rozszerzenia domen globalnych. Oczywiście liczba ta będzie tylko rosła, a do rejestracji wkroczą niedługo bardzo atrakcyjne nowe rozszerzenia,  takie jak .APP czy .SHOP.

Licząc na szybko, ICANN głównie zarabia około 58 000 000 USD z samego podatku od domeny i jest to stały przychód jakie otrzymuje ten główny regulator.  Tak więc przychód z nowych domen to obecnie 10-krotność tego co ICANN zarabia rocznie do tej pory.

Jakich sukcesów ilościowych by nie odniosły nowe rozszerzenia i  ich rejestry, prawdziwym wygranym jest ICANN – to on rozbił bank. Z domenami, jak z hazardem, na końcu zawsze wygrywa kasyno. Nie dziwi więc, że największa impreza domenowa Namescon co roku odbywa się właśnie w Las Vegas.

 

Kondycja finansowa ICANN jest bardzo dobra, o czym świadczy ostatni raport roczny, dostępny TUTAJ. Należy się spodziewać, że kolejne będą jeszcze lepsze.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *