Zakładasz nową firmę?  Na pewno firma zostanie wpisana do Elektronicznego Rejestru CEIDG. W związku z tym możesz się spodziewać fali różnego rodzaju ofert. W tym także od oszustów domenowych. Proceder ten trwa już kilkanaście lat na polskim rynku i nic nie wskazuje, by miał się zakończyć.

 

Oszuści domenowi to nie typy spod ciemnej gwiazdy, ale legalnie działające firmy, które próbują sprzedać Ci domenę, której nie potrzebujesz, po mocno zawyżonej cenie.  Korzystają często przy tym ze sprawdzonych socjotechnik, co samo w sobie nie jest niczym karalnym, natomiast bardzo często CELOWO wprowadzają klienta w błąd i to już jest karalne. Niestety,  często ze względu na niską szkodliwość społeczną / ceny nie przekraczają 300 PLN/ firmy te pozostają bezkarne.

Proceder ten zapoczątkowała w Polsce w roku 2001, firma EUweb, której prezesem był Szwed Lars Ake Olsson. Założył on biuro w Szczecinie i zatrudnił ludzi do pracy na infolinii. Firma działała nie tylko na terenie Polski, ale  także w takich krajach jak: UK, Niemcy, Dania, Francja, Finlandia czy Czechy. W tamtym czasie, czyli ponad 15 lat temu, świadomość społeczna na temat domen, rozszerzeń i ich cen, była bardzo nikła.

Mechanizm działania firmy był bardzo prosty.

Sympatyczna Pani  dzwoniła do Twojej firmy z informacją, że domena z nazwą Twojej firmy jest zagrożona i ktoś chce ją wykupić u nich, ale na szczęście oni sprawdzili w swoim systemie, że pierwszeństwo ma Twoja firma, ale decyzję musisz podjąć natychmiast, najczęściej tego samego dnia. Koszt takiej wyjątkowo korzystnej rejestracji to TYLKO 300 PLN. Dziękujesz za troskę i płacisz z ulgą…

Niektórzy pracownicy firmy szybko zrozumieli jak działa ten prosty mechanizm, odeszli i zaczęli powielać ten pomysł na mniejszą skalę. Tak powstały lokalne firmy, działające do dziś,  takie jak:

Beconnet

Lerkins group

Europa2006.

Po pewnym czasie i osiągnięciu masy krytycznej tego typu nieetycznych działań, o firmach tych zrobiło się głośno i można było znaleźć ostrzeżenia na  forach internetowych i specjalnych,  dedykowanych stronach wwwPomimo upływu lat i licznych ostrzeżeniach, firmy te zmieniają nazwy/strony i działają dalej, z dużą skutecznością. Jak w praktyce wygląda działanie takiej firmy dzisiaj? Przykład poniżej:

 

Moja znajoma 8 lutego 2016 roku, która ma stronę WWW na domenie-  dekoracjeslubne.szczecin.pl, otrzymała sympatycznie brzmiącego maila.

Uprzejmie informujemy, że nazwa domeny dekoracjeslubne.biz.pl nie została opłacona na kolejny okres rozliczeniowy i jest w trakcie 14-dniowego wygasania. Usługi z nią związane przestaną być wkrótce dostępne. Koszt odnowienia na kolejny rok wynosi 99zł netto. Zadzwoń pod nr 22 270 63 91 (Infolinia 801 06 63 91) lub odeślij ‘Kontakt’, oddzwoni konsultant. Z pozdrowieniami, zespół Domeny365.eu.

 

Za tym uprzejmym mailem, stoi firma Beconnet., która działa pod kolejną stroną wydmuszką, czyli domeny365.eu. /Domena nota bene została zarejestrowana 28 maja 2014 roku, choć sama firma prowadzi ten proceder od ponad 10 lat./

Co jest nie tak w tym mailu informacyjnym? Oto kilka rzeczy:

1. Domena dekoracjeslubne.biz.pl nie jest i nie była zarejestrowana. Została tylko zarezerwowana na 14 dni, co kosztuje firmę Beconnet ZERO złotych

2. Moja znajoma nigdy nie miała tej domeny i nie chciała jej zarejestrować, a działalność gospodarczą, założyła kilka miesięcy temu.

3. Nie są z tą domeną związane ŻADNE usługi, ponieważ nigdy domena ta, nie była wykorzystana przez moją znajomą. W związku z tym, klient NIC NIE STRACI, jeśli rezerwacja wygaśnie.

4. Domena nie zostanie przedłużona, co najwyżej zarejestrowana, a to będzie kosztować 10 PLN a nie 99 PLN. Rejestracja domeny to nie przedłużenie!

whois

Jak widać, firma Beconnet w kilka miejscach wprowadza klienta w błąd. Oczywiście 100 PLN to nie majątek, ale gdy zaczynamy własną działalność, liczy się  każda złotówka.

Co robić, gdy otrzymasz podobnego maila lub telefon? Kilka rad poniżej:

1.Nie spiesz się

Maile lub telefony często mają ton ponaglający, wskazujący na krótki czas na podjęcie decyzji. Jest to działania nieetyczne, mające na celu podjecie przez Ciebie decyzji pod wpływem nagłych emocji. Niska cena, to też niski próg bólu. Daj sobie czas na podjęcie decyzji na swoich zasadach.

 2. O jakiej domenie mowa

Sprawdź dokładnie o jakiej domenie jest mowa w danym mailu. Szczególnie jeśli chodzi o rozszerzenie. Czasami domena może być łudząco podobna np: masz domenę twoja-firma.szczecin.pl a ktoś Ci wysyła informację o domenie twoja-firma-szczecin.pl.

3. Sprawdź domenę w bazie NASK

Domena zaraz wygasa? Ktoś chce ją zarejestrować, ale Ty masz pierszeństwo? To ostatni dzwonek? Nie szkodzi. Sprawdź wiarygodność informacji. Wszystkie domeny polskie czy to regionalne, funkcjonalne czy krajowe, możesz ZA DARMO sprawdzić w bazie rejestru NASK –  TUTAJ. Czas wygasania domeny w NASK to 30 dni, rezerwacja zaś jest na 14 dni.  Sprawdź dokładnie datę wygasania tej domeny. Gwarantuje Ci, że domena będzie ZAREZERWOWANA, najczęściej w tym samym dniu, w którym dostaniesz maila.

4. Nagraj rozmowę

Zadzwoń do firmy, jeśli udostępnia telefon kontaktowy i powiedz bez ogródek, że nie chcesz tej domeny i prosisz by więcej nie dzwonili i  nie pisali do Ciebie. Powiedz też, że każda rozmowa jest przez Ciebie nagrywana. Gwarantuje Ci, że szybko się rozłączą i wpiszą Cie na swoją czarną listę. Będą szukać innych naiwnych.

5. Ostrzeż swoich znajomych

W dzisiejszych czasach szerokiej siatki społecznościowej, Twoje kontakty i łatwość przekazywania informacji jest na wagę złota. Masz konto na Facebooku, Linkedin, Twitter czy Goldenline? Wrzuć informację widoczną dla wszystkich. Pokaż wzór pisma jakie otrzymałeś i szeruj 🙂 Im więcej ludzi dowie się zawczasu o tych nieetycznych metodach, tym mniej się nabierze.

Także zachęcam do dzielenia się tym postem 🙂

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *