Co roku na południu Niemiec, w malutkim miasteczku Rust, na terenie  dużego parku rozrywki Europa Park, odbywa się największa impreza branży hostingowej w Europie – World Hosting Days,  zwana potocznie WHD. W tym roku impreza miała miejsce w dniach 14-17 marzec i trwała 3 pełne dni.

WHD- wejście

Osobiście uważam, że każdy kto jest związany z branżą hostingowa i pokrewnymi, powinien zaplanować sobie te 3 dni w roku, by przyjrzeć się nowym trendom, konkurencji , zobaczyć stare pomysły w nowych szatach, pozbierać gadżety dla dzieciaków ;), spotkać starych znajomych i nawiązać nowe kontakty. Zresztą dane mówią same za siebie. Organizator wylicza, że imprezę odwiedza blisko 6 500 ludzi z całego świata, z czego aż 65% to tzw. top management czyli ludzi z plakietkami C-level. W/g zapewnień organizatora aż 90% obecnych na konferencji w 2017 planuje wrócić za rok, a zdecydowana większość poleciłaby tą konferencję swoim znajomym z branży. Zresztą, statystyki, które udostępnia organizator, mówią same za siebie

whd-stats


 

Siłą WHD jest nie tylko networking. Inną wyjątkową cechą WHD global jest właśnie miejsce imprezy. Park rozrywki Europa Park leży na całkowitym odludziu, co sprawia, że chcąc nie chcąc, wszyscy przyjezdni są przez 3 dni na terenie imprezy, przez co łatwiej o typowy networking. Dodatkową atrakcją jest też fakt, że większość rozrywek parku jest otwarta i dostępna za darmo dla uczestników konferencji. Tak więc nikogo nie dziwi widok panów ubranych w koszule i krawaty na Diabelskiej kolejce Silver Star, z błędnym wzrokiem i rozwianym tupecikiem. Inaczej jest na przykład na podobnej imprezie w USA pod nazwą HostingCon, która w zeszłym roku odbyła się w San Diego. Ze względu na lokalizacje duże grupy osób spędzały czas ze sobą w różnych miejscach w San Diego, co było średnio efektywne dla osób, które przyjechały w celu nawiązania kontaktów biznesowych.  Pod tym względem WHD bije inne imprezy na głowę. Chcesz nawiązać ciekawe kontakty i dobrze się bawić?  Jedź na World Hosting Days.

Europa Park
Europa Park

Cena biletu na konferencję w wersji standard to około 300 EUR, jednak bardzo łatwo uzyskać kody na darmowe bilety. Dla wybranych są także bilety VIP, ale oprócz gali VIP i kilku miejsc dla VIPów na terenie konferencji,  nie miało to specjalnego znaczenia, a koszt takiego biletu to  ponad 1 000 EUR.

Pomimo tego, że impreza odbywa się w małej miejscowości, to dojazd jest bardzo dobrze skomunikowany. Rust lezy niedaleko Frankfurtu, gdzie mozna dolecieć samolotem, lub dojechać pociągiem do miejscowości Offenburg, skąd co 30 minut, odjeżdża specjalny, darmowy bus, który wiezie uczestników bezpośrednio na miejsce konferencji. Oczywiście można także pojechać samochodem, korzystając z szerokiej sieci niemieckich autostrad.


 

Co do zakwaterowanie to ceny są takie same dla wszystkich hotelu w obrębie Europa park i wahają się pomiędzy 120-150 EUR za dobę. Wszystkie hotele są zaprojektowanie w odpowiedniej tematyce czyli Bell Rock to Nowa Anglia, Colloseo to czasy Rzymu, Santa Isabel to średniowieczna Hiszpania i Castillo Alcazar to klimaty Bliskiego Wschodu. Mi osobiście najbardziej podoba się Bell Rock, ale to kwestia gustu. Jeżeli nie uda nam sie zarezerwować noclegu w tych hotelach /  wolne miejsca w tych hotelach znikają bardzo szybko/ to Rust oferuje mnóstwo mniejszych hotelików i agroturystyki w samym Rust, wystarczy poszukać na booking.com.

Hotel Bell Rock
Hotel Bell Rock
IMG_20160316_140953
Hotel Bell Rock

 

W tym roku, tematem przewodnim imprezy była chmura i bezpieczeństwo lub jak kto woli chmura=bezpieczeństwo.  Zarówno DELL, IBM czy VMware mocno przekonywali do chmury hybrydowej, wskazując że przyszłość należy właśnie do takich rozwiązań, szczególnie w sektorze Enterprise.  Oczywiście prelegenci i pokazy to często 20 minutowe spoty reklamowe danej firmy, trafiają się jednak ciekawi prelegenci, które oprócz papki marketingowej, mają jeszcze coś ciekawego do przekazania.

IMG_20160316_115604
onApp – prezentacja Be like Bill

Ciekawy prezentacje miał miał CEO onApp czyli Ditlev Bredahl,  pod tytułem „Be like Bill”. Zaprosił do badania ponad 55 000 firm hostingowych z całego świata, by zrobić kompleksowy research na temat rozwoju firm hostingowych na całym świecie, z naciskiem na rynki lokalne. Tylko 10% z badanych to klienci onApp, tak więc szacun, że udało mu się zebrać tak duża grupę statystyczną do badań. Temat jest na tyle ciekawy, że poświęcimy mu osobny post, warto jednak samodzielnie zapoznać się z prezentacją, która jest TUTAJ

IMG_20160316_165947
Prelekcja o protokole SSH

Bardzo ciekawą prelekcję miał także twórca protokołu SSH czyli Tatu Yolnen, która opowiedział, jak z potrzeby serca i chwili, zaprojektował samodzielnie na bazie książek o kryptowaniu, pierwszy protokół SSH 1.0 , a także jak doszło do przygotowania następcy czyli protokołu SSH 2.0., który dziś jest standardem, jeśli chodzi o zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury, choć nie dla wszystkich 😉

Niestety nie można było być na wszystkich pokazach / sporo spotkań w międzyczasie / ale organizator udostępnił wszystkie prezentacje z 3 dni pod tym adresem. Tak więc jeśli was nie było, to częstujcie się!


 

Ekipa Asseco Certrum w pełnym składzie
Ekipa Asseco Certrum w pełnym składzie

Z roku na rok jest coraz więcej wystawców. Także polskie firmy są czasami widoczne na WHD.  W tym rok swoje stoisko miały firmy Assecco CERTUM / dawniej Unizeto CERTUM/, SSL Guru czy DreamCommerce czyli znana marka Shoper. Zabrakło jednak centrów danych takich jak Beyond czy ATMAN, które jeszcze w zeszłym roku, miały swoje duże stoiska. Jak widać, nie dla każdego z branży impreza jest opłacalna pod kątem stoiska. Warto pamiętać, że z roku na rok koszty wynajmu są coraz większe. Organizator w tym roku, zmienił cały układ stoisk, zajmując sale, która do tej pory była przeznaczona na główną salę wykładową.

Ekipa SSL Guru w pełnym składzie
Ekipa SSL Guru w pełnym składzie

Tak jak pisałem, WHD to także możliwość spotkania się znajomi z branży hostingowej z Polski i z całego świata. Podczas 3 dni spotkałem sporo znajomych z Polski.  Przyjmnie było spotkać dobrych znajomych / i poznać nowych/ z takich firm jak: home.pl, nazwa.pl, az.pl, kylos.pl, asseco.pl, ovh.pl , kei.pl, dreamcommerce, SSL guru, i wiele innych. Tematem w polskich kuluarach było bez wątpienia awaria Adweb, jako że w tym okresie temat był wyjątkowo gorący. Poza naszymi rodakami, warto też spotkać się i porozmawiać z firmami z branży z całego świata.


 

Najlepszym miejscem do kuluarowych rozmów i nowych spotkań są kameralne imprezy organizowane przez dużych partnerów działających w modeli B2B takich jak Tucows / największy reseller domen gTLD/. Oprócz dobrej kuchni jest to doskonała okazja by spotkać i wymienić się doświadczeniami z firmami z całego świata. Gospodarze zawsze robią wszystko by stworzyć rodzinną atmosferę i starają się by jak najwięcej firm się poznało, tak by nikt nie czuł się odosobniony. A warto dowiedzieć się jak wygląda biznes w takich krajach jak RPA, Malezja, Białoruś, Ukraina, Australia, Tajlandia, Indie, Nigeria i wiele innych.

Bar Colloseo WHD
Słynny bar na 5 piętrze w hotelu Colosseo, czyli ulubione miejsce na afterparty

Oprócz indywidualnych imprez, warto też zawsze wpaść do baru w hotelu Colosseo, gdzie na 5 piętrze zawsze można spotkać tłum, nawet w późnych godzinach nocnych. Miejsce wręcz kultowe, a najbardziej przytomni są Amerykanie, pewnie z powodu jetlaga 🙂 Poza tym WHD zawsze oferuje takie szlagiery jak BierFest w środę i końcowa impreza czyli  słynne Interconnection Party, na którym można wygrać iPada i to wiele razy, o czym przekonał się nasz kolega z home.pl 😉

IMG_20160316_193534
BierFest czyli jodłowanie, piwo i sznucle
IMG_20160316_213316
Stroje ludowe, piosenki to jednak sprawdzone szlagiery angielskie
IMG_20160316_212905
Na efekty nie trzeba długo czekać 🙂

Reasumując, World Hosting Days to najlepsza impreza hostingowa w Europie, po prostu. Na dodatek dla nas, odbywa się po sąsiedzku, także grzech nie skorzystać i zobaczyć co w hostingu i chmurze piszczy.

Następny WHD 2017 odbędzie się w dniach 27-31 marzec. Już dziś warto sobie ten czas zarezerwować i samemu przekonać się o zasięgu imprezy. WHD ma także lokalne eventy w USA, Singapurze, Indiach, Chinach i Japonii, tak więc jak macie plany globalne, trochę czasu i gotówki to można połączyć przyjemne z pożytecznym i pojeździć trochę 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *