10 rad: jak wybrać dobry hosting stron WWW?

Hosting11 maj 20234 min. czytania

Wybór odpowiedniego hostingu dla Twojej strony internetowej to kluczowy element sukcesu w internecie. To, jak szybko Twoja strona się ładuje, jak jest zabezpieczona i jak jest skalowalna, to wszystko zależy od hostingu. W tym artykule omówimy dziesięć kluczowych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając hosting współdzielony.

Jak wybrać dobry hosting: kluczowe kryteria

Hosting to nie tylko miejsce, gdzie przechowywane są pliki Twojej strony. To kompletne środowisko, które musi być zoptymalizowane pod kątem Twoich specyficznych potrzeb.

1. Pojemność hostingu i typ dysków

Pierwszym czynnikiem, którym musisz się zająć, jest pojemność hostingu i typ dysków. Dyski HDD, choć tanie, są znacznie wolniejsze od dysków SSD i SSD NVMe. Jeśli chcesz, aby Twoja strona ładowała się jak najszybciej, powinieneś rozważyć wybór hostingu z dyskami SSD lub SSD NVMe.

2. Zasoby: RAM i CPU

Innym kluczowym elementem są zasoby, takie jak RAM i CPU. Tak jak komputer, który korzysta z tych zasobów do wykonywania zadań, hosting potrzebuje odpowiedniej ilości RAM i CPU, aby efektywnie obsługiwać ruch na Twojej stronie. Warto tu podkreślić, że im większy ruch na stronie, tym więcej zasobów RAM i CPU będzie potrzebne. Zalecane minimum to procesor min. 1 GHz i 1 GB pamięci na podstawową stronę WWW z niewielkim ruchem.

3. Bazy danych: zrozumienie MySQL

Baza danych to serce Twojej strony internetowej. Jest to miejsce, gdzie przechowywane są wszystkie informacje, od wpisów na blogu po dane użytkowników. MySQL to najpopularniejsza technologia baz danych na rynku, dlatego powinieneś upewnić się, że Twój hosting wspiera MySQL. Przed zakupem warto sprawdzić też ile baz danych może obsłużyć dane konto hostingowe i jakie są limity z nimi związane (np. liczby zapytań do bazy, czasu na zapytanie itd.).

4. Limity hostingu

Różne hostingi mają różne limity, które mogą wpływać na działanie Twojej strony. Na przykład, niektóre hostingi mają limity transferu danych, co oznacza, że jeśli Twoja strona generuje duży ruch, możesz szybko wyczerpać swój miesięczny limit. Inne ograniczenia mogą dotyczyć liczby plików, wysyłanych maili, połączeń HTTP, czy czasu wykonywania skryptu. Zrozumienie tych limitów jest kluczowe do wyboru odpowiedniego hostingu.

5. Aktualna wersja PHP

PHP to język programowania, na którym są zbudowane miliony stron internetowych, w tym WordPress. Właściwy hosting powinien oferować najnowszą wersję PHP, co zapewni szybkość, bezpieczeństwo i stabilność Twojej strony.

6. Wsparcie dla HTTP/3

HTTP/3 to najnowsza wersja protokołu internetowego, który sprawia, że strony ładują się szybciej i są bardziej niezawodne. Sprawdź, czy Twój hosting wspiera HTTP/3, co może znacznie przyspieszyć ładowanie Twojej strony, szczególnie dla użytkowników z wolniejszymi połączeniami internetowymi.

7. Wybór typu oprogramowania

Rodzaj oprogramowania serwerowego, które wybierzesz, może mieć duży wpływ na działanie Twojej strony. Apache, Nginx i LiteSpeed to trzy najpopularniejsze opcje. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Apache jest najbardziej uniwersalny, Nginx jest najszybszy, a LiteSpeed jest najlepszy dla stron korzystających z WordPress. Dobrze jest zrozumieć różnice między tymi typami oprogramowania, aby móc dokonać świadomego wyboru.

8. Zabezpieczenia w hostingu

Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne dla każdej strony internetowej. Właściwy hosting powinien oferować szereg funkcji bezpieczeństwa, takich jak WAF (Web Application Firewall), antywirus, antyspam, możliwość separacji stron WWW, a także autoryzację dwuetapową (2FA). Wybierając hosting, zwróć uwagę na te funkcje bezpieczeństwa, aby chronić swoją stronę przed atakami.

9. Wsparcie dla Redis

Redis to narzędzie, które pomaga stronom internetowym działać szybciej, przechowując dane w pamięci zamiast w bazie danych. Jest to szczególnie przydatne dla stron z dużym ruchem. Sprawdź, czy Twój hosting wspiera Redis, co może znacznie przyspieszyć działanie Twojej strony.

10. Backupy: Jak często, jak długo i jak odzyskać dane

Kopia zapasowa Twojej strony to jak ubezpieczenie – nie zdajesz sobie z niej sprawy, dopóki nie będziesz jej potrzebować. Dlatego ważne jest, aby Twój hosting oferował regularne kopie zapasowe (co 24 godziny lub częściej), które są przechowywane przez odpowiedni okres (najlepiej minimum 7 dni). Ponadto powinieneś znać proces odzyskiwania danych – czy jest prosty i czy można go wykonać samodzielnie. Dobrze zrozumieć politykę hostingu dotyczącą kopii zapasowych, zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego hostingu to nie lada wyzwanie, ale zrozumienie tych dziesięciu kluczowych czynników może Ci w tym pomóc. Pamiętaj, że nie chodzi o to, aby wybrać najtańszy hosting, ale taki, który będzie odpowiedni dla Twojej strony i Twoich użytkowników.