Dynamiczny rozwój i stabilność rynku domeny .pl w 2023 roku [raport roczny NASK]

Domeny26 kwi 20242 min. czytania

Rok 2023 okazał się kolejnym okresem wzrostu i stabilizacji dla rynku domeny .pl, zgodnie z najnowszym raportem rocznym NASK. Dynamika wzrostu, nowe rejestracje oraz zwiększona liczba abonentów świadczą o rosnącym zainteresowaniu i zaufaniu do narodowej domeny internetowej Polski. Oto kluczowe dane i obserwacje z raportu, które rysują obraz rynku w ubiegłym roku.

(więcej…)

Polska na czele wzrostu rejestracji domen w Europie

Domeny12 kwi 20242 min. czytania

Według najnowszego raportu CENTR (2023/2024), organizacji zrzeszającej europejskie rejestry domen krajowych (ccTLD), liczba zarejestrowanych domen w krajach członkowskich Unii Europejskiej wynosi obecnie ponad 82 miliony. To wzrost o 0,4% w ciągu ostatniego roku.

(więcej…)

Sytuacja domenowa w Polsce i na świecie – raport

Domeny13 wrz 20233 min. czytania

W świecie cyfrowej (r)ewolucji, domeny internetowe stanowią fundament funkcjonowania serwisów internetowych oraz identyfikacji cyfrowej. Domeny nie są jedynie adresem elektronicznym niezbędnym do komunikacji opartej o adresy e-mail, ale również umożliwiają potwierdzanie wiarygodności i budowanie zaufania użytkowników Internetu. Analiza rynku domen jest kluczowa dla innowatorów, twórców stron internetowych, przedsiębiorców, specjalistów cyberbezpieczeństwa i wszystkich zainteresowanych tym dynamicznie rozwijającym się obszarem.

(więcej…)

Kontrowersje związane z domeną .io. Czy warto ją rejestrować?

Domeny27 lut 20235 min. czytania

Bez dwóch zdań domena .io należy obecnie do najbardziej kontrowersyjnych na świecie. Jej przeszłość jest mocno zagmatwana, a przyszłość wciąż niejasna. Za domeną kryją się tragedie wielu ludzi, a także fakt, że bogacą się na nich nieuczciwi przedsiębiorcy. W tle rozgrywa się budowanie pozycji militarnej Stanów Zjednoczonych, kosztem ludzi, którzy ten region świata zamieszkiwali od setek lat. Poznaj kontrowersyjną historię domeny .io i sprawdź, dlaczego warto zastanowić się bobrze przed jej rejestracją. 

(więcej…)

Rynek nazw domeny .pl w trzecim kwartale 2022 roku. Wnioski z nowego raportu NASK

Domeny20 gru 20226 min. czytania

Rok 2022 zbliża się już do końca, a my poznaliśmy najnowszy raport Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w zakresie zmian dotyczących domeny .pl. Sprawdź, jakie zmiany zaszły w porównaniu z poprzednim kwartałem oraz jakie wnioski nasuwają się po analizie wyników przedstawionych przez NASK. Jak kształtowałem się rynek domeny .pl w trzecim kwartale 2022 roku? 

(więcej…)

Awaria NASK 12-13 sierpnia 2022: Niedziałający rejestr domen .PL

Awarie, Domeny13 sie 20222 min. czytania

12 sierpnia o g. 11:41 NASK, będący operatorem i prowadzący rejestr domen PL przestał działać. Przestały działać wszystkie operacje wykonywane na domenach .PL (rejestracje, odnowienia, zmiana DNS, zmiany kontaktów WHOIS, cesje itd.) a nieco później (ok. godz. 14:00) wyłączona została strona internetowa (www.dns.pl).

(więcej…)