92% polskich stron zabezpieczonych SSL. A co ze świadomością Internautów? Wyniki badania

Hosting12 sty 20242 min. czytania

Polski internet staje się coraz bezpieczniejszy, a najnowsze badania przeprowadzone przez serwis „Jak Wybrać Hosting?” pokazują, że 92% stron WWW odwiedzanych z Polski jest zabezpieczonych certyfikatem SSL

Certyfikat SSL, czyli Secure Sockets Layer, jest protokołem sieciowym używanym do bezpiecznych połączeń internetowych, który szyfruje wszystkie dane przesyłane pomiędzy stroną WWW a jej użytkownikiem.

Badanie przeprowadzone w grudniu 2023 r. na bazie 815 669 stron internetowych odwiedzanych z Polski w październiku 2023 r. wg Chrome UX Report (Google) pokazało, że większość stron dba o ochronę danych swoich użytkowników.

Jednakże, badanie opinii publicznej przeprowadzone przez SW Research na zlecenie serwisu JakWybracHosting.pl ujawniło, że 64% dorosłych Polaków zwraca uwagę na obecność certyfikatu SSL (symbolizowanego najczęściej przez ikonkę kłódki) w pasku adresu przeglądarki podczas odwiedzania stron internetowych. Z drugiej strony, aż 22% przyznaje, że nie zwraca na to uwagi, a 14% nie wie, co to jest certyfikat SSL.

Certyfikat SSL jest nie tylko kluczowy dla bezpieczeństwa danych użytkowników, ale również ma pozytywny wpływ na widoczność strony w wyszukiwarkach internetowych. Wszystkie wyszukiwarki, w tym Google, kładą ogromny nacisk na bezpieczeństwo strony, dlatego strony sygnowane certyfikatem SSL najczęściej mają pierwszeństwo w wynikach wyszukiwania.

Pomimo rosnącej świadomości na temat certyfikatów SSL, nadal istnieje potrzeba dalszej edukacji w tym obszarze.

Podsumowując, certyfikat SSL jest kluczowym elementem bezpieczeństwa w polskim internecie. Wzrost liczby stron zabezpieczonych certyfikatem SSL oraz rosnąca świadomość internautów na temat jego znaczenia są optymistycznymi znakami, ale nadal istnieje potrzeba dalszej edukacji w tym obszarze.

Źródło i pełne wyniki badania: https://jakwybrachosting.pl/badanie-certyfikaty-ssl/