Alarm w branży hostingowej: Wzrost liczby ataków phishingowych na klientów

Hosting23 lut 20243 min. czytania

W ostatnim czasie obserwujemy niepokojący trend w branży hostingowej w Polsce. Coraz częściej klienci firm hostingowych padają ofiarami zaawansowanych ataków phishingowych. Celem tych ataków jest wyłudzenie wrażliwych danych, takich jak dane logowania do konta hostingowego, numery kart kredytowych, czy też informacje umożliwiające przejęcie konta. W niniejszym artykule przedstawimy, na czym polegają te ataki, jakie mogą być ich konsekwencje oraz jak możemy się przed nimi bronić.

Czym są ataki phishingowe?

Ataki phishingowe to metoda cyberprzestępczości, polegająca na wysyłaniu fałszywych komunikatów, które naśladują oficjalne wiadomości od znanych i zaufanych instytucji – w tym przypadku od dostawców usług hostingowych. Celem jest skłonienie odbiorcy do podania swoich danych logowania, informacji finansowych, czy wykonania innych czynności, które umożliwią przestępcom dostęp do wrażliwych danych lub zasobów.

Jak rozpoznać atak phishingowy?

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w identyfikacji podejrzanych komunikatów:

  • Sprawdź adres nadawcy: Często fałszywe wiadomości pochodzą z adresów, które tylko na pierwszy rzut oka wydają się autentyczne.
  • Uważaj na błędy ortograficzne i gramatyczne: Wiadomości phishingowe często zawierają błędy.
  • Nie klikaj w podejrzane linki: Najlepiej wpisać adres strony bezpośrednio w przeglądarce.
  • Sprawdź, czy strona jest zabezpieczona: Autentyczne strony używają protokołu HTTPS.

Przykłady phishingu w Polskich firmach hostingowych

Poniżej niewielka galeria przykładowych wiadomości wysyłanych w ostatnich miesiącach do klientów firm hostingowych w Polsce.

Fałszywe wiadomości podszywające się pod markę cyberfolks.pl:

Fałszywa wiadomość (OSZUSTWO) - cyberfolks.pl
Fałszywa wiadomość (OSZUSTWO) - cyberfolks.pl
Fałszywa wiadomość (OSZUSTWO) - cyberfolks.pl

Fałszywe wiadomości podszywające się pod markę dhosting.pl:

Fałszywa wiadomość (OSZUSTWO) - dhosting.pl
Fałszywa wiadomość (OSZUSTWO) - dhosting.pl

Fałszywa strona WWW logowania dhosting.pl po kliknięciu link z fałszywej wiadomości (zwróc uwagę na adres strony WWW):

Fałszywa strona WWW (OSZUSTWO) - dhosting.pl

Fałszywa wiadomość podszywająca się pod markę aftermarket.pl:

Fałszywa wiadomość (OSZUSTWO) - aftermarket.pl

Fałszywa wiadomość podszywająca się pod markę cal.pl:

Fałszywa wiadomość (OSZUSTWO) - cal.pl

Fałszywa wiadomość podszywająca się pod markę lh.pl:

Fałszywa wiadomość (OSZUSTWO) - lh.pl

Pisaliśmy też niedawno o podobnych atakach na właścicieli domen .pl.

Konsekwencje ataków phishingowych

Skutki udanego ataku phishingowego mogą być bardzo poważne, począwszy od utraty dostępu do ważnych danych, poprzez straty finansowe, aż po poważne naruszenie reputacji firmy, jeśli dane klientów zostaną skompromitowane.

W przypadku danych logowania do hostingu może mieć to tragiczne w skutkach konsekwencje – od subtelnych takich jak np. podmiana danych do płatności w sklepie internetowym po przejęciu dostępu do hostingu, po infekcję strony internetowej czy rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.

Jak się bronić?

Aby zabezpieczyć się przed atakami phishingowymi, zaleca się stosowanie kilku prostych zasad:

  • Weryfikacja wiadomości: Zawsze upewnij się, że komunikat pochodzi z zaufanego źródła. Sprawdź adres e-mail (nie tylko nazwę!) nadawcy wiadomości.
  • Korzystanie z wieloskładnikowego uwierzytelniania (2FA): To dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, wymagająca potwierdzenia tożsamości przez użytkownika na dwa lub więcej sposobów. W przypadku polskich hostingów najczęściej są to kody czasowe z aplikacji na telefonie. Omijaj hostingi, które nie oferują dwuskładnikowego logowania.
  • Loguj się na konto bezpośrednio, wpisując adres strony: Zamiast klikać w linki w e-mailu, wpisz adres strony hostingu w przeglądarce i tam się zaloguj.
  • Regularne aktualizacje oprogramowania: Upewnij się, że systemy operacyjne, oprogramowanie antywirusowe i inne aplikacje są na bieżąco aktualizowane na Twoich urządzeniach.
  • Edukacja i szkolenia: Regularne szkolenia z cyberbezpieczeństwa mogą znacząco zwiększyć świadomość zagrożeń i poprawić zdolność do ich identyfikacji.

Podsumowanie

Ataki phishingowe stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa informacji i mogą prowadzić do znaczących strat finansowych oraz wizerunkowych. W odpowiedzi na rosnącą liczbę takich incydentów, klienci usług hostingowych powinni być nieustannie czujni i stosować najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Pamiętajmy, że prewencja i edukacja są kluczowymi elementami w walce z cyberprzestępczością.