Atman: 1,35 mld zł inwestycji na ekspansję i zrównoważony rozwój data center

Hosting10 kwi 20242 min. czytania

Atman, uznany dostawca usług data center w Polsce, osiągnął znaczący kamień milowy, zabezpieczając inwestycję w wysokości 1,35 miliarda złotych od sześciu czołowych instytucji finansowych z Polski i Europy. To strategiczne finansowanie ma na celu rozbudowę istniejącej infrastruktury oraz budowę nowego kampusu danych WAW-3, co umacnia pozycję Atmana jako jednego z liderów w branży data center w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Zrównoważony rozwój i innowacje w centrum uwagi

Inwestycja ta nie tylko podkreśla zaufanie do kondycji finansowej i potencjału wzrostu Atmana, ale również wyznacza nowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju w branży. Zgodnie z zawartą umową, Atman zobowiązuje się do realizacji projektów z uwzględnieniem najwyższych standardów efektywności energetycznej i wpływu na środowisko (ESG), co ma na celu nie tylko obniżenie zużycia energii, ale i pozytywny wpływ na otoczenie gospodarcze, społeczne oraz środowisko naturalne.

Kampus WAW-3: Sztandarowe przedsięwzięcie

Nowo budowany kampus WAW-3, położony w Duchnicach, zostanie wyposażony w ponad 50 000 serwerów rozlokowanych w trzech budynkach o łącznej powierzchni blisko 19 000 mkw. netto. Ta inwestycja, mająca się zakończyć w ostatnim kwartale 2024 roku, jest odpowiedzią na rosnący popyt na usługi kolokacji sprzętu IT, chmury obliczeniowej oraz technologii AI, co potwierdza pozycję Polski jako kluczowego zaplecza data center dla najważniejszych globalnych podmiotów branży IT.

Perspektywy i wpływ na rynek

Atman, z 15-procentowym udziałem w polskim rynku usług data center pod względem powierzchni netto, stoi na progu znaczącego rozwoju. „Wsparcie od wiodących instytucji finansowych to dowód uznania dla naszej solidnej pozycji na rynku oraz potwierdzenie potencjału dynamicznego rozwoju w regionie CEE,” komentuje Wojciech Sadowski, CFO Atmana. Dzięki temu finansowaniu firma może dalej umacniać swoją pozycję jako pierwszoplanowego gracza na rynku centrów danych w Polsce i regionie, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie rynkowe.

W obliczu przewidywanej „wielkiej fali wzrostu” na rynku centrów danych, jak zauważa Sławomir Koszołko, CEO Atmana, projekt WAW-3 i przyszłe inicjatywy są kluczowymi krokami w kierunku utrzymania lidera technologii i innowacji w branży, oferując klientom najwyższej klasy rozwiązania hostingowe i infrastrukturalne. Rozwój ten nie tylko wzmacnia pozycję Polski jako centrum danych w Europie Środkowej i Wschodniej, ale także podkreśla znaczenie zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej w przyszłościowych inwestycjach technologicznych.