AWS wprowadza Europejską Chmurę Suwerenną w odpowiedzi na debatę dotyczącą danych w UE

Hosting25 paź 20232 min. czytania

W dniu 25 października 2023 roku, Amazon Web Services (AWS), jedna z czołowych globalnych firm oferujących usługi chmurowe, ogłosiła uruchomienie AWS European Sovereign Cloud, niezależnej platformy chmurowej skierowanej do klientów z Europy. Ta inicjatywa stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na suwerenność danych w regionie, szczególnie w sektorze publicznym oraz w branżach wysoko uregulowanych prawnie.

AWS European Sovereign Cloud została zaprojektowana z myślą o spełnieniu surowych wymagań w zakresie lokalizacji danych oraz autonomii operacyjnej, które stały się coraz bardziej istotne w świetle obowiązujących w Europie przepisów, takich jak Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych ( RODO / GDPR). Platforma ta ma za zadanie pomóc organizacjom w spełnieniu tych wymagań, jednocześnie oferując wydajność i skalowalność, które są znakiem rozpoznawczym usług chmurowych oferowanych przez AWS.

Zgodnie z komunikatem prasowym opublikowanym przez AWS, chmura suwerenna ma za zadanie umożliwić klientom sektora publicznego oraz przedsiębiorstwom z sektorów wysoko uregulowanych spełnienie najbardziej rygorystycznych wymagań dotyczących lokalizacji danych i wymagań operacyjnych. Chmura ta stanowi „niezależną chmurę dla Europy”, oferując większą kontrolę nad lokalizacją danych, co jest kluczowe dla zgodności z lokalnymi i międzynarodowymi przepisami dotyczącymi prywatności danych.

Lansowanie AWS European Sovereign Cloud odbywa się w kontekście trwającej debaty na temat przetwarzania i przechowywania danych w Unii Europejskiej, co podkreśla znaczenie przestrzegania lokalnych regulacji i zabezpieczania danych klientów w tym regionie.

AWS, będący jednym z głównych graczy na rynku usług chmurowych, poprzez wprowadzenie tej inicjatywy, podkreśla swoje zaangażowanie w dostosowanie swoich usług do specyficznych wymagań prawnych i operacyjnych obowiązujących w Europie. Wprowadzenie AWS European Sovereign Cloud jest – według Amazona – ważnym krokiem na drodze do zbudowania zaufania i spełnienia oczekiwań klientów w zakresie suwerenności danych.

Dla sektora usług hostingowych w chmurze, ta inicjatywa AWS stanowi istotny postęp, pokazując, jak globalne firmy hostingowe mogą dostosować swoje oferty do lokalnych wymagań prawnych i operacyjnych, jednocześnie zachowując wysoki poziom usług i innowacyjność, które są kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na dynamicznym rynku usług chmurowych.