Dynamiczny rozwój i stabilność rynku domeny .pl w 2023 roku [raport roczny NASK]

Domeny26 kwi 20242 min. czytania

Rok 2023 okazał się kolejnym okresem wzrostu i stabilizacji dla rynku domeny .pl, zgodnie z najnowszym raportem rocznym NASK. Dynamika wzrostu, nowe rejestracje oraz zwiększona liczba abonentów świadczą o rosnącym zainteresowaniu i zaufaniu do narodowej domeny internetowej Polski. Oto kluczowe dane i obserwacje z raportu, które rysują obraz rynku w ubiegłym roku.

Wzrost i odnowienia domen .pl

W 2023 roku liczba aktywnych nazw w domenie .pl wzrosła do 2 546 407, co stanowi wzrost o 36 151 nazw w porównaniu do poprzedniego roku. Ten umiarkowany wzrost o 1,44% może wydawać się niewielki, ale potwierdza trend stabilnego zainteresowania domeną .pl wśród użytkowników. Co więcej, wskaźnik odnowień domen utrzymał się na zdrowym poziomie 72,29%, co sugeruje wysoką retencję wśród abonentów.

Rejestracje nowych domen

Raport NASK ujawnia, że w ciągu roku zarejestrowano 731 748 nowych nazw, odnotowując wzrost o 10,83% w stosunku do roku 2022. Znaczące zainteresowanie rejestracją nowych domen .pl można przypisać między innymi atrakcyjnym promocjom dla rejestratorów, które NASK uruchomiło od połowy roku.

Struktura rynku i profil abonentów

Domena .pl cieszy się popularnością zarówno wśród organizacji, które stanowiły 64,16% abonentów, jak i osób fizycznych (35,84%). Co istotne, najwięcej abonentów zarejestrowanych jest w województwie mazowieckim, co świadczy o skoncentrowaniu aktywności internetowej w centralnej części Polski.

Bezpieczeństwo domen

Zwiększone zainteresowanie bezpieczeństwem odzwierciedla liczba ponad 426 tysięcy nazw zabezpieczonych przez DNSSEC. Jest to kluczowy wskaźnik dla branży hostingowej, podkreślający rosnącą świadomość znaczenia ochrony przed cyberzagrożeniami.

Przyszłość rynku domen .pl

Biorąc pod uwagę stabilny wzrost i rosnące zainteresowanie bezpieczeństwem, rynek domeny .pl ma przed sobą jasną przyszłość. Z inicjatywami takimi jak szkolenia online dla partnerów i warsztaty regulacyjne, NASK nie tylko wspiera obecnych abonentów, ale również zachęca nowych użytkowników do przyłączenia się.

Domena .pl utrzymuje swoją silną pozycję wśród narodowych domen najwyższego poziomu, co jest wynikiem nie tylko jej historycznego znaczenia, ale również ciągłego dążenia do innowacji i adaptacji do zmieniającego się środowiska cyfrowego. Rynek hostingowy w Polsce może oczekiwać dalszego rozwoju, a domena .pl pozostaje kluczowym elementem tego dynamicznego krajobrazu.

Cały raport: https://www.nask.pl/download/30/4940/NASK-raport-rynek-nazw-domeny-pl-2023.pdf