„Po cichu, po wielkiemu cichu” – można zanucić pod nosem, widząc co ostatnio stało się z popularnym forum WebHostingTalk. Forum przez lata było niezwykle bardzo popularne wśród tzw. branży hostingowej. Założona przez Bartosza Gadzimskiego – założyciela Zenbox, forum było miejscem ścierania się różnych poglądów i interesów.


Chociaż forum należało do właściciela Zenboxa, ten nie promował swojego „dziecka” na forum, ale starał się rozgraniczyć obie działalności tak by forum zachowało swoją niezależność. Wystarczy spojrzeć na screeny z ostatnich miesięcy, by zobaczyć, że forum było otwarte zarówno na współpracę z konkurencją jak i sponsoring. Przez prawie rok, partnerem forum była ArubaCloud, dostawca tanich serwerów VPS i chmury publicznej. Wszystko jednak zmieniło się w ciągu ostatnich dni. Forum zostało sprzedane wraz z całą zawartością i bazą klientów do firmy hostingowej nazwa.pl.

W rozmowie z HostingNews.pl poprzedni właściciel Bartosz Gadzimski, stwierdził, że nie miał już fizycznie czasu na rozwój forum i jak natrafiła się okazja sprzedaży, to z niej skorzystał. Nazwa.pl uzyskała dostęp do cennej bazy klientów, ruch na poziomie 200 000 UU i listy mailingowej na poziomie kilkunastu tysięcy adresów email. Można powiedzieć, że to bardzo dobry ruch i pozyskanie nowego, cennego kanału komunikacji.


Jednak, trudno zrozumieć sposób zakupu/ przejęcia. Wszystko stało się po cichu. Żadnej oficjalnej informacji ze strony poprzedniego właściciela. Żadnego powitalnego tematu/posta ze strony nowego właściciela. Zmiana właściciela została zauważona poprzez fakt, że wysłano nowy regulamin do wszystkich dotychczasowych administratorów forum. To właśnie nowy regulamin jest pod ostrzałem największej krytyki ze strony dotychczasowych użytkowników forum. Warto zerknąć poniżej na przykład:

6. Zakazane jest zakładanie kolejnego Konta przez tego samego Użytkownika po zablokowaniu lub usunięciu Konta przez Usługodawcę. W przypadku złamania powyższego zakazu Użytkownik zobowiązuje się do wniesienia na rzecz Usługodawcy opłaty w wysokości 1000 zł brutto tytułem weryfikacji konta Użytkownika.

7. W przypadku likwidacji Konta, Usługodawca jest uprawniony do zachowania i wykorzystania wszystkich wybranych przez siebie treści Postów Użytkownika.

8. Użytkownik nie jest uprawniony do samodzielnego usuwania treści opublikowanych za pośrednictwem Serwisu Postów. W celu uniknięcia wątpliwości, Serwis posiada jedyne i wyłączne uprawnienie do usuwania Postów. Z tego tytułu Użytkownikowi nie przysługują żadne roszczenia. 

Użytkownik,  z chwilą publikacji na stronach Serwisu Postu udziela Usługodawcy nieodpłatnego i wyłącznego upoważnienia do korzystania z treści opublikowanego Postu przez okres 15 lat, zwanego dalej „Licencją”

11. Zakazane jest, pod rygorem zablokowania lub usunięcia Konta, zachęcanie do korzystania z usług konkretnego usługodawcy, prezentowanie Oferty  konkretnego usługodawcy, rekomendowanie usług konkretnego usługodawcy, w tym także w sposób pośredni, zamieszczanie tzw. kryptoreklam, stosowanie  tzw. marketingu szeptanego, bezpodstawne krytykowanie konkretnego usługodawcy, rozpowszechnianie kodów rabatowych.

Reasumując, od tej pory nowy właściciel forum może dowolnie wykorzystywać wasze posty i ich treść, a użytkownicy forum nie mogą  skasować danego posta samodzielnie. Co gorsze posty zostają także po tym, jak zechcemy usunąć nasze konto. Nie do końca jestem przekonany czy jest to zgodne z kwestią ochrony danych osobowych. Co do potencjalnej krytyki Nazwa.pl jestem ciekaw jakie będą standardy bezpodstawnej krytyki.  Punkt 11 nowego regulaminu zamyka usta w sposób ostateczny. A na pytanie jaki VPS polecacie, nikt nie może niczego zaproponować bo jego konto zostanie usunięte!

Dodatkowo, nowy właściciel zaczął  usuwać negatywne komentarze na temat nazwa.pl, W ciągu kilku dni zostało usuniętych sporo negatywnych komentarzy. Ogólna ocena nazwa.pl podskoczyła w krótkim czasie z 2,28 do 3,84.


Na samym forum Webhostingtalk, rozpoczęła się gorąca dyskusja na temat zmian na forum i pierwszych ruchach nowego właściciela. Narzekano na nowy regulamin, zmiany jakie muszą zaakceptować obecni użytkownicy forum jak i moderatorzy. Do dyskusji po jakimś czasie włączył się właściciel nazwa.pl – Piotr Nowak.

Jako Root Admin, czyli główny administrator forum, opublikował  post odnoszący się do zarzutów użytkowników.  Na dzień dobry nowy administrator, potwierdził, że negatywne komentarze na temat nazwa.pl, które uważa za SPAM będą kasowane.  Zagroził także jednemu z użytkowników forum, pozwaniem go do sądu o zniesławienie firmy nazwa.pl, podpierając się ostatnim raportem NASK na temat ilości domen. Warto jednak zerknąć na raport na koniec roku 2016 na rynku domen . Zgodnie z raportami NASK z Q4 2015 i Q4 2016, to właśnia nazwa.pl straciła najwięcej aktywnych domen i abonentów w roku 2016 w porównaniu z rokiem 2015. Obecnie jednak rzeczywiście w porównaniu z końcem roku 2016, na koniec Q2 2017 zwiększyła liczbę aktywnych domen o 19 240 domen, obsługując w sumie 574 200 domen NASK. Jednak gdyby patrzeć tylko na raporty roczne NASK z Q4, nazwa. pl zanotowała spory spadek. Jaka będzie finalna liczba aktywnych domen pod koniec 2017, przyjdzie nam trochę poczekać.


Nie można przyznać trochę racji właścicielowi Nazwa.pl, że część postów na forum to zwykła szeptanka i jest to narzędzie, które często stosują małe firmy by wybić się w Internecie. Marketing szeptany czy wirusowy, to częsta praktyka z którym boryka się nie jedno forum. Nowy admin podkreślił także, że forum będzie otwarte na dyskusje na temat konkurencji w branży hostingowej, a także na płatną reklamę na forum. Jednak styl komunikacji przeczy temu i  jest strzałem w stopę. Forum tak długo żyję jak jest wolne i niezależne. Fora  to miejsca, gdzie ścierają się grupy różnych interesów i czasami zdarzają się szeptanki, czy wzajemne oskarżenia. Podobnie jak demokracja, ma swoje wady, ale zdecydowanie więcej zalet dla społeczeństwa, podobnie forum tak długo jest żywe, jak jest wolne i niezależne. Piotr Nowak zakończył swój post zdaniem „Rzym przemówił, sprawa zamknięta” i zablokował cały wątek, stawiając kropkę nad i. Trudno nie odnieść wrażenia, że na forum Webhostingtalk, zapanowała właśnie dyktatura. Czas pokaże w jakim kierunku, pójdzie forum i czy będzie to „dobra zmiana”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *