Nowe standardy bezpieczeństwa i wymogi prawne dla dostawców poczty elektronicznej w Polsce

Hosting16 wrz 20232 min. czytania

W obliczu narastających cyberzagrożeń, Polska wprowadza zmiany prawne w zakresie bezpieczeństwa poczty elektronicznej. Dowiedz się, jak nowe regulacje i innowacyjne narzędzia mają chronić użytkowników przed fałszywymi e-mailami i cyberatakami.

W dobie cyfryzacji i rosnącej liczby cyberataków, bezpieczeństwo poczty elektronicznej stało się jednym z kluczowych obszarów troski dla instytucji, firm i zwykłych użytkowników. Fałszywe e-maile, które niegdyś były jedynie drobnym utrapieniem, stały się poważnym zagrożeniem, prowadząc do znaczących strat finansowych, dystrybucji złośliwego oprogramowania i innych form oszustw. Jak Polska radzi sobie z tym wyzwaniem?

Historia i wyzwania protokołu SMTP

Protokół SMTP, który służy do przesyłania wiadomości e-mail, został stworzony w 1982 roku. Mimo licznych aktualizacji, wciąż posiada wiele słabości związanych z bezpieczeństwem. Głównym problemem jest fakt, że pierwotnie nie był tworzony z myślą o zabezpieczeniach, co czyni go podatnym na różnego rodzaju ataki.

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej

W odpowiedzi na rosnące zagrożenia, polski rząd 25 sierpnia 2023 wprowadził nową ustawę, która ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa poczty elektronicznej. Ustawa ta wprowadza wymóg korzystania z mechanizmów SPF (Sender Policy Framework), DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting & Conformance) oraz DKIM (DomainKeys Identified Mail) przez dostawców poczty obsługujących co najmniej 500 000 użytkowników lub podmioty publiczne.

Mechanizmy te, działając wspólnie, mają na celu zapobieganie wykorzystywaniu domen w spoofingu e-mail, czyli sytuacji, w której atakujący podszywa się pod innego nadawcę, oraz maksymalizację szans na wykrycie fałszywych wiadomości. Co więcej, podmioty publiczne mają zaledwie 30 dni na wdrożenie tych mechanizmów, co podkreśla pilność i znaczenie tej inicjatywy.

Rola CERT Polska w poprawie bezpieczeństwa poczty

CERT Polska, będący jednym z liderów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w kraju, nie pozostaje w tyle. Organizacja ta stworzyła serwis bezpiecznapoczta.cert.pl, który ma na celu pomoc w ochronie użytkowników poczty elektronicznej i ułatwienie instytucjom, firmom hostingowym, ale i klientom końcowym, sprawdzenia poprawności konfiguracji mechanizmów podnoszących jej bezpieczeństwo.

Dzięki temu narzędziu, każdy może w prosty sposób sprawdzić konfigurację mechanizmów SPF, DKIM i DMARC, co jest kluczowe dla weryfikacji nadawcy poczty i zwiększenia bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że domeny, które nie służą do wysyłki wiadomości, również powinny mieć skonfigurowane SPF i DMARC, aby ograniczyć ryzyko podszycia się pod nie.

Podsumowanie

W obliczu rosnących zagrożeń cyberbezpieczeństwa, Polska podejmuje konkretne kroki w celu wzmocnienia ochrony poczty elektronicznej. Dzięki nowej ustawie oraz inicjatywom takim jak serwis bezpiecznapoczta.cert.pl stworzony przez CERT Polska, kraj ten stawia czoła wyzwaniom związanym z cyberzagrożeniami, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom w cyfrowym świecie.