Nowe DC OVH w Warszawie (2016)

Hosting25 maj 20224 min. czytania

Francuski dostawca usług hostingowych firma OVH poinformowała o budowie nowego centrum danych, które zlokalizowane zostanie w Warszawie. Zgodnie z zapowiedziami otwarcie nowej inwestycji powinno nastąpić jesienią 2016 roku. To kolejny krok ekspansji zagranicznej OVH. Założyciel firmy Octave Klaba poinformował, że możliwe jest jego wykonanie m.in. dzięki zasileniu kapitału firmy o dodatkowe 250 milionów dolarów. Odpowiedzialne za to są fundusze Brook Capital oraz KKR. 

Zwiększenie aktywności na polskim rynku 

Firma hostingowa OVH od jakiegoś czasu jest aktywna na rynku polskim. Z jej usług korzysta wielu klientów znad Wisły, w tym przedsiębiorcy i blogerzy. Największym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się VPSy i serwery dedykowane od francuskiej firmy. Aktywne inwestowanie w infrastrukturę nad Wisłą może też być związane z przeszłością założyciela OVH. Octave Klaba to potomek Polaków, którzy wyemigrowali do Francji w czasach PRL-u. Obecnie firma należąca do Klaba zatrudnia ponad 3000 pracowników na całym świecie, a liczba ta stale rośnie. 

Nowe centrum danych już na jesieni

Według informacji podawanych na oficjalnym koncie CTO OVH, centrum danych w Warszawie powinno być gotowe już jesienią 2016 roku. Realnie mówi się nawet o jego otwarciu za dwa miesiące. Wcześniej przecieki dotyczące tej inwestycji pojawiały się już podczas OVH World Tour, a od tego czasu wszystko się wykrystalizowało. Budowa nowego centrum danych w Warszawie to wyraźny sygnał, że polscy klienci są niezwykle istotni dla władz OVH. To, przy korzystnych cenach usług hostingowych i pobocznych sprawia, że Polacy coraz chętniej korzystają w oferty serwerów dedykowanych i VPSów od OVH. 

Gdzie powstanie data center OVH?

Przez wiele tygodni miejsce powstania nowego centrum danych OVH owiane było tajemnicą. Informacji tej nie można było uzyskać z ogólnodostępnych źródeł, ani w ramach bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami marki. Rąbka tajemnicy dopiero na swoim Twitterze uchylił Octave Klaba, który opublikował zdjęcia z budowy. Okazało się, że centrum danych powstaje w okolicach Warszawy, a dokładnie w Ożarowie Mazowieckim. Lokalizacja została potwierdzona także w rejestrze nowej spółki w KRS. 

Kolejnym krokiem centra w innych europejskich miastach

Ekspansja zagraniczna francuskiego dostawcy hostingu i usług w chmurze to nie tylko Warszawa. Już teraz wiadomo, że w ramach planów na 2017 roku powinny powstać kolejne centra danych, w tym m.in. we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i Holandii. Ich otwarcie dodatkowo wzmocni i tak silną już pozycję OVH na rynku europejskim. Już teraz francuska firma jest jedną z najważniejszych europejskich chmur na rynku. 

Zauważalna aktywność na rynku amerykańskim, azjatyckim i australijskim 

Znaczenie OVH na międzynarodowym rynku systematycznie rośnie. Już teraz usługi chmury francuskiej firmy dostępne są w Stanach Zjednoczonych. Nie należą tam jednak do najbardziej rozpoznawalnych, dlatego jeszcze długa droga, aby to zmienić. Powoli władze OVH wykonują również działania w kierunku otworzenia się na rynki australijski i azjatycki. Niedługo liczna klientów usług powinna przekroczyć milion. Ponadto szacuje się, że już w ciągu kilku lat wartość rynkowa OVH powinna przekroczyć magiczną barierę miliarda dolarów. 

Otwarcie CD OVH z poślizgiem

Trochę na to czekaliśmy, ale ostatecznie doszło do otwarcia nowego centrum danych OVH pod Warszawą. Nowe miejsce w systemie infrastruktury informatycznej francuskiej firmy powstało w Ożarowie Mazowieckim. Informacja została oficjalnie podana podczas briefingu dla dziennikarzy zwołanego w Paryżu na OVH Summit. Ponadto marka przygotowała dedykowaną stronę internetową, gdzie klienci mogą już rezerwować serwery z nowej polskiej lokalizacji. Docelowo inwestycja w Ożarowie Mazowieckim ma być wykorzystywana przez klientów w Polsce oraz z pozostałych rynków europejskich. Obecny CEO OVH Laurent Allard w jednym z wywiadów wskazał na to, że placówka jest przygotowana do obsługi klientów z Europy Środkowo-Wschodniej, Turcji, Rosji i Bałkanów. Tym samym OVH poczyniło kolejny krok w kierunku rywalizacji europejskiej chmury z gigantami zza Oceanu. 

Problemy OVH z brakiem drugiego POPa. Kiedy CD w Ożarowie Mazowieckim zacznie działać?

Nowo powstałe CD OVH nie rozwiązuje wszystkich problemów spółki. Władze firmy borykają się jeszcze z kilkoma wyzwaniami, w tym m.in. brakiem drugiego POPa. To efekt zerwania współpracy pomiędzy firmą reprezentowaną przez Octave Klaba a Thinx/ATMAN. Zarząd partnera biznesowego postanowił nie przedłużać współpracy z OVH, a powodem takiej decyzji najprawdopodobniej były finanse. Wiele wskazuje na to, że obie strony inne dogadały się w zakresie ceny. Kolejnym aspektem może być fakt, że ATMAN jest konkurentem OVH w zakresie dostarczania chmury publicznej i prywatnej, a także serwerów dedykowanych. To sprawia, że centrum danych w Ożarowie nie może rozpocząć działalności, mimo że jest już wybudowane. Najprawdopodobniej klienci będą mogli z niego skorzystać dopiero od 1 stycznia 2017 roku, a Octave Klaba za zaistniałą sytuację przeprosił klientów. 

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów autorstwa Marcina Zmaczyńskiego pochodzących z poprzedniej wersji serwisu HostingNews.pl.