OVH nie zwalnia tempa w swoim planach ekspansji zagranicznej. Niedawno, założyciel francuskiej firmy, Octave Klaba poinformował o zasileniu kapitału firmy na ekspansję zagraniczną, o 250 milionów dolarów poprzez fundusze KKR i Brook Capital oraz  poinformował o planach otwarcia nowego centrum danych w Warszawie w ciągu 2 miesięcy.

CloudVPS_Intel_Banner_970x200_PL_intel_XEON


Przypadek OVH jest o tyle ciekawy, że jest to firma, która już od bardzo dawna jest aktywna na polskim rynku, gdzie jest znaczącym graczem, szczególnie jeśli chodzi o serwery dedykowane i VPSy.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że założyciele firmy OVH, rodzina Klaba, pochodzi z Polski i wyemigrowała do Francji w 1989 roku, by tam po kilku latach, założyć firmę  hostingową OVH, która rozrosła się w ciągu 17 lat, do firmy zatrudniającej ponad 3 000 pracowników w 24 lokalizacjach na całym świecie.

octave-klaba


Na swoim oficjalnym koncie na Twitterze CTO firmy, potwierdził także, że centrum danych w Warszawie, będzie gotowe w ciągu najbliższych 2 miesięcy czyli na jesień. Firma wspominała już o tym,  podczas ostatniego OVH World Tour, ale teraz widać, że plany nabierają realnych kształtów. Co to oznacza w praktyce? Tylko tyle, że przy obecnych cenach firma zyska zapewne, jeszcze więcej klientów w Polsce, szczególnie, że założyciel zapowiada specjalne oferty  dla Polski, UK i USA. Dla polskiego rynku serwerów dedykowanych i VPS, to poważna informacja na temat tego, z czym będą się musieli zmierzyć w nadchodzących latach.

octave_klaba_2 octave_klaba_3


Plany na rok 2017 są jeszcze bardziej ambitne. Do końca przyszłego roku firma zapowiada otwarcie 10 kolejnych centrów danych m. in. we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech czy Holandii. Bez wątpienia w Europie OVH ma już bardzo silną pozycję, choć nie zgodzę się z twierdzeniem Octave Klaba, że są jedyną europejską chmurą na rynku. Wystarczy podać przykład Aruba Cloud, która jest liderem na włoskim rynku i bardzo aktywnym graczem na rynku europejskim, już dziś oferując możliwość wyboru centrum danych w takich krajach jak: Niemcy, Włochy, UK, Francja czy Czechy.

cloud_provider


Plany OVH na nadchodzące lata,  zdecydowanie wykraczają poza Europę. Firma bardzo mocno działa także w Stanach Zjednoczonych, w których jednak obecnie nie jest zbytnio znana. Wszystko jednak przed nimi. Otwiera się na rynki azjatycki i australijski.  OVH w niedługim czasie planuje przekroczyć liczbę 1 000 000 klientów, a także wartość spółki powinna w ciągu 3 lat przekroczyć 1 miliard dolarów.


Od pierwszego wpisu minęło już prawie półtora miesiąca i jak zauważyli czytelnicy bloga, dział marketingu polskiego oddziału OVH jest wyjątkowo powściągliwy z przekazywaniem informacji na temat nowego centrum danych. Nie można było nic znaleźć na ten temat ani na stronie ovh.pl ani bezpośrednio w samej firmie. Nie udało nam się uzyskać nawet oficjalnie informacji GDZIE dokładnie będzie ulokowane nowe centrum danych ani kiedy nastąpi oficjalny start.

Na szczęście właściciel firmy OVH – Octave Klaba jest zdecydowanie bardziej „wylewny” jeśli chodzi o dzielenie się informacjami na temat postępów z budowy nowego centrum danych. Na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, właśnie opublikował zdjęcia z budowy centrum danych OVH koło Warszawy, gdzie wyraźnie widać, że prace są już mocno zaawansowane. Mamy nadzieję, że niedługo także polski oddział OVH podzieli się większą ilością informacji na temat nowego centrum danych, a póki co zawsze pozostaje oficjalne konto Octave Klaba na Twitterze.

dc-ovh-wawa dc-ovh-wawa2 dc-ovh-wawa3 dc-ovh-wawa4 dc-ovh-wawa5


 

Pomimo milczenia ze strony działu PR i marketingu OVH, udało się dzięki czytelnikom bloga ustalić, gdzie dokładnie będzie się znajdować nowe centrum danych OVH. Zgodnie w wpisem do KRS, nowa spółka  i centrum danych jest zlokalizowana w Ożarowie Mazowieckim, koło Warszawy.

 

dc-mapa


AKTUALIZACJA. Otwarcie pierwszego centrum danych OVH w Polsce, zostało ogłoszone oficjalnie podczas OVH Summit, który odbył się  w Paryżu. Firma postanowiła zaprosić 9 dziennikarzy na OVH Summit by mogli wziąć udział w evencie.  Uruchomiona też została specjalna strona, gdzie można zamawiać serwery OVH w nowej lokalizacji ze specjalnym rabatem.  Jakie są plany OVH na nowe centrum danych?

Francuzi liczą na rozwój projektów wykorzystujących infrastrukturę informatyczną, w szczególności w modelu Cloud. W perspektywie najbliższych lat spodziewany jest lawinowy wzrost skali przetwarzania danych, związany z upowszechnieniem takich trendów, jak e-Government, Smart City, Internet of Things, czy Przemysł 4.0 czyli kontrakty rządowe. Dyrektor Marketingu i Sprzedaży OVH na swoim koncie na Twitterze zaprasza do współpracy m.in panią Annę Streżyńską, czyli Minister Cyfryzacji RP. Ciekawe czy jednak ostatnie ochłodzenie dyplomatyczne stosunków pomiędzy Francją a Polską, przez zerwanie przez stronę polską, kontraktu na dostawę francuskich śmigłowców Caracale, nie położy się cieniem na tego typu inicjatywy.

robert-paszkiewicz-ovh

Nowe centrum danych w Polsce ma służyć nie tylko polskim klientom, ale także ma być pierwszym krokiem do ekspansji OVH na rynki CEE.

„Budowa centrum danych w Polsce jest ważnym elementem strategii rozwoju OVH i ekspansji na nowe rynki w tej części świata. Placówka będzie obsługiwała klientów m.in. z Europy Środkowo – Wschodniej, Bałkanów, Turcji oraz Rosji” – potwierdził Laurent Allard CEO OVH.

Jak widać europejskie chmury takie jakie ArubaCloud, 1und1 czy OVH, oprócz stworzenia wspólnej koalicji CISPE, planują walczyć o rynki CEE z gigantami zza Oceanu.


17.11.2016 AKTUALIZACJA

Pomimo otwarcia nowego centrum danych, OVH boryka się z problemami wynikającymi z faktu, że obecnie nie ma drugiego POPa. Octave Klaba najwyraźniej jest rozczarowany postawą Thinx/ATMAN bo postanowił na swoim koncie na Twitterze umieścić informację jaką otrzymał od ATMANa, gdzie wyraźnie podkreślono, że decyzja zapadła na poziomie zarządu.

octave-ovh-atman

octave-thinx-skynet

Z informacji jakie udało nam się ustalić, decyzja ATMANa ma charakter finansowy, czyli firmy nie dogadały się co do ceny, czyli zgodnie z powiedzeniem, że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Jednak nie jest to oficjalna informacja. W związku z zaistniałą sytuacją Oktave Klaba, przeprosił wszystkich klientów OVH, którzy zamówili usługi w nowym centrum danych w Ożarowie Mazowieckim, informując, że jeden POP to za mało w związku z czym, oficjalnie usługi zaczną działać od 1 stycznia 2017, kiedy cała architektura nowej sieci OVH z dwoma POPami będzie gotowa.  Jak widać, choć klienci są zadowoleni z nowego centrum danych, to konkurencja niekoniecznie. Warto podkreślić, że ATMAN także konkuruje z OVH w dziedzinie serwerów dedykowanych, a także usług chmury publicznej i prywatnej. Czekamy na dalszy rozwój wypadków.

octave-ovh-thinx


CloudVPS_Intel_Banner_970x200_PL_intel_XEON

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *