Planowane prace serwisowe w Rejestrze domeny .PL (30 września 2023)

Domeny25 wrz 20232 min. czytania

W nadchodzących dniach właściciele domen .pl mogą napotkać pewne zmiany w działaniu swoich stron internetowych. NASK, organizacja zarządzająca polskimi domenami, zapowiedziała ważne prace serwisowe. Oto, co musisz wiedzieć, aby być przygotowanym.

Kiedy odbędą się prace?

NASK planuje prace serwisowe na 30 września 2023 r. (sobota). Okno serwisowe potrwa od 08:00 do 20:00 CEST. W tym czasie niektóre usługi związane z rejestracją i zarządzaniem domenami będą niedostępne. Dobrą wiadomością jest to, że rozwiązywanie nazw w DNS, czyli mechanizm, który pozwala odwiedzać strony internetowe poprzez wpisanie ich nazwy w przeglądarkę, będzie działać bez zakłóceń.

Jakie są konsekwencje dla właścicieli domen?

Jeśli Twoja domena .pl ma wygasnąć w dniu prac serwisowych lub krótko po nich, warto zwrócić na to uwagę. NASK zaleca wcześniejsze odnowienie domen, które mają wygasnąć w tym okresie, aby uniknąć ewentualnych problemów z dostępnością strony.

Dodatkowo, NASK wprowadzi tymczasową zmianę w parametrze PERIOD_EXPIRED. W praktyce oznacza to, że domeny, które nie zostaną odnowione przed pracami, przejdą w stan EXPIRED. Stan ten pozwala na pewne działania związane z odnowieniem, ale warto pamiętać, że po trzech dniach nieodnowione domeny przejdą w stan BLOCKED. Domeny w tym stanie są niedostępne i mogą zostać usunięte.

Co robić?

Jeśli jesteś właścicielem (abonantem) domeny .pl i zbliża się termin jej odnowienia, nie czekaj. Skontaktuj się z dostawcą usług hostingowych lub bezpośrednio z NASK i upewnij się, że Twoja domena zostanie odnowiona na czas. Dzięki temu unikniesz ewentualnych problemów z dostępnością Twojej strony.

Podsumowanie

Planowane prace serwisowe w Rejestrze domeny .pl to ważne wydarzenie dla wszystkich właścicieli polskich domen. Chociaż rozwiązywanie nazw w DNS będzie działać bez zakłóceń, warto być świadomym innych potencjalnych problemów i podjąć odpowiednie kroki, aby zapewnić ciągłość działania swojej strony internetowej. Jeśli masz wątpliwości co do statusu swojej domeny, skontaktuj się z dostawcą usług hostingowych lub NASK.