Polska na czele wzrostu rejestracji domen w Europie

Domeny12 kwi 20242 min. czytania

Według najnowszego raportu CENTR (2023/2024), organizacji zrzeszającej europejskie rejestry domen krajowych (ccTLD), liczba zarejestrowanych domen w krajach członkowskich Unii Europejskiej wynosi obecnie ponad 82 miliony. To wzrost o 0,4% w ciągu ostatniego roku.

Liderami wzrostu w Europie okazały się Polska, Francja i Włochy. W tych krajach największe przyrosty odnotowały krajowe domeny ccTLD, odpowiednio .pl, .fr i .it. Jednocześnie w większości państw europejskich zanotowano spadek liczby rejestracji domen .com.

Wśród innych popularnych rozszerzeń gTLD, najwyższy wzrost zanotowały takie domeny jak .bond, .store, .online i .info. Średni udział krajowych domen ccTLD w rynku europejskim sięga 54%.

Polska domeną .pl rośnie najszybciej w Europie

Polska domena .pl należy do najszybciej rozwijających się ccTLD w Europie. W 2023 roku odnotowała ona wzrost na poziomie 1,4% – powyżej mediany dla całego regionu. Wskaźnik popytu na polskie domeny wyniósł 1,1, co oznacza, że więcej domen jest rejestrowanych niż usuwanych.

Polska jest również liderem we wdrażaniu standardu DNSSEC, który zapewnia bezpieczeństwo domen internetowych. Odsetek domen .pl podpisanych kluczem DNSSEC sięga 10,5% i stale rośnie.

Perspektywy dla rynku domen w Polsce i Europie

Globalny rynek domen internetowych szacowany jest na 360-370 milionów. Około 45% z nich to domeny .com, 38% to domeny krajowe (ccTLD), a pozostałe to inne rozszerzenia gTLD.

Mediana wzrostu 300 największych domen globalnie wyniosła 2,6% w 2023 roku. Wśród gTLD, mediana wzrostu dla 300 największych to 1,2%, a dla 100 największych 5,1%. Jednak te ostatnie mają niższą, 65-procentową stopę odnowień.

Polska domena .pl należy do najdynamiczniej rozwijających się ccTLD w Europie, notując wzrosty powyżej średniej regionalnej. To dobry prognostyk dla dalszego rozwoju polskiego rynku domen internetowych.