Polskie centra danych łączą siły: powstaje Stowarzyszenie Polish Data Center Association

Hosting11 maj 20233 min. czytania

Atman, Beyond.pl, Data4, Equinix i 3S, polskie firmy działające w sektorze centrów danych, ogłosiły powstanie Stowarzyszenia Polish Data Center Association (PDCA). Nowa organizacja ma na celu promowanie rozwoju polskiego rynku przetwarzania danych, poprzez stworzenie platformy współpracy między firmami, władzami i innymi partnerami. Ogłoszenie to miało miejsce podczas konferencji Data Center Nation w Warszawie 20 kwietnia 2023.

Centra danych są kluczowe dla funkcjonowania cyfrowego świata, przetwarzając rosnące ilości danych pochodzących z różnych sektorów gospodarki, zarządzając procesami cyfrowymi, transakcjami płatniczymi i zaawansowanymi obliczeniami. W obliczu obecnej cyfrowej transformacji, branża data center staje przed wieloma wyzwaniami, takimi jak cyberbezpieczeństwo, ochrona krytycznej infrastruktury IT, ciągłość biznesu, efektywność energetyczna i przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Stowarzyszenie ma na celu podnoszenie standardów bezpieczeństwa i jakości w sektorze, a także promowanie rozwoju rynku data center w Polsce. Wśród głównych celów PDCA jest utrzymanie wysokiej jakości usług data center w Polsce, budowanie standardów branżowych na wzór zagranicznych rynków i stworzenie warunków dla nowych miejsc pracy.

PDCA zamierza również wspierać cyfryzację w Polsce, dzieląc się doświadczeniem i wiedzą ekspercką, a także wspierając rozwój zrównoważonych centrów danych. Stowarzyszenie planuje ścisłą współpracę z lokalnymi władzami, co powinno przyczynić się do korzystnych zmian legislacyjnych dla branży.

Według dostępnych danych, tylko w 2021 r. wartość polskiego rynku usług centrum danych osiągnęła 2,58 mld złotych, a moc dostępna na rynku usług komercyjnych centrum danych wzrosła o 20%. W długim okresie, obecnie planowane centra danych w Polsce mają osiągnąć łączną moc 300 MW. Niezłomny rozwój lokalnego rynku przyciąga uwagę największych globalnych dostawców usług IT, którzy już lokują swoje regiony w Polsce.

Inicjatywa Stowarzyszenia ma na celu promocję Polski jako nowego, dynamicznie rozwijającego się hubu centrum danych, który ma stanowić dopełnienie dla ustabilizowanych rynków takich jak FLAP-D (Frankfurt, Londyn, Amsterdam, Paryż – Dublin) i zwrócić na siebie uwagę międzynarodowych klientów.

Wielkie oczekiwania wiążą się z przyszłością rozwoju rynku data center w Polsce. Jest to nie tylko wynikiem ekspansji międzynarodowych gigantów IT, ale także zasługą inicjatyw lokalnych firm i instytucji. Stowarzyszenie ma na celu skoncentrować te wysiłki i wzmocnić pozycję Polski na globalnej mapie data center.

W tym kontekście, Stowarzyszenie Polish Data Center Association będzie chciało odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości przemysłu data center w Polsce. Jest to znakomita wiadomość dla wszystkich uczestników rynku, zarówno dostawców, jak i odbiorców usług centrum danych.

Wszystko to potwierdza, że przemysł centrum danych w Polsce jest sektorem, który zasługuje na uwagę, zarówno ze strony inwestorów, jak i polityków. Dzięki inicjatywom takim jak Stowarzyszenie Polish Data Center Association, sektor ten ma teraz platformę do dalszego rozwoju i ekspansji.